Elected Officials

 
Image
 

 

-A A +A

Elected Officials of Vermont ranked alphabetically. The complete list is available for download, which includes contact and other key information.

Party

Name

District

D

U.S. Senator Patrick J. Leahy

 

I

U.S. Senator Bernard Sanders 

 

D

U.S. Representative Peter Welch 

 

R

Governor Phil Scott

 

P

Lieutenant Governor David Zuckerman

D

State Treasurer Elizabeth Pearce

 

D

Secretary of State Jim Condos

D

Auditor of Accounts Doug Hoffer

 

D

Attorney General T.J. Donovan

 

D/P 

Senator Tim Ashe

Chittenden

Senator Claire Ayer

Addison

D

Senator Becca Balint

Windham

D/P 

Senator Philip Baruth

Chittenden

Senator Joe Benning

Caledonia

Senator Carolyn Whitney Branagan

Franklin

Senator Christopher Bray

Addison

Senator Francis K. Brooks

Washington

Senator Brian Campion

Bennington

D

Senator Alison Clarkson

Windsor

Senator Brian Collamore

Rutland

Senator Ann Cummings

Washington

R

Senator Dustin Degree

Franklin

R

Senator Peg Flory

Rutland

Senator Debbie Iingram

Chittenden

D

Senator Jane Kitchel

Caledonia

D

Senator Virginia "Ginny" Lyons

Chittenden

Senator Mark A. MacDonald

Orange

Senator Dick Mazza

Grand Isle

Senator Dick McCormack

Windsor

R

Senator Kevin Mullin

Rutland

Senator Alice W. Nitka

Windsor

D/P 

Senator Christopher A. Pearson

Chittenden

D/P

Senator Anthony Pollina

Washington

Senator John Rodgers

Essex-Orleans

Senator Dick Sears, Jr.

Bennington

D

Senator Michael Sirotkin

Chittenden

Senator Robert Starr

Essex-Orleans

R

Senator Richard Westman

Lamoille

D

Senator Jeanette K. White

Windham

R Representative David Ainsworth Windsor-Orange-1

Representative Janet Ancel

Washington-6

Representative Robert Bancroft

Chittenden-8-3

Representative John L. Bartholomew

Windsor-1

Representative Fred Baser

Addison-4

R

Representative Lynn Batchelor

Orleans-1

Representative Scott Beck

Caledonia-3

Representative Paul Belaski

Windsor-1

Representative Steve Beyor

Franklin-5

D

Representative Clement Bissonnette

Chittdenden-6-7

D

Representative Thomas Bock

Windsor-3-1

D

Representative William Botzow II

Bennington-1

R

Representative Patrick Brennan

Chittenden-9-2

D

Representative Timothy Briglin

Windsor-Orange-2

D

Representative Cynthia Browning

Bennington-4

D

Representative Jessica Brumsted

Chittenden-5-2

D

Representative Susan Buckholz

Windsor-4-1

R

Representative Thomas Burditt

Rutland-2

P

Representative Mollie S. Burke

Windham-2-2

R

Representative William Canfield

Rutland-3

D

Representative Stephen Carr

Rutland-6

P

Representative Robin Chestnut-Tangerman

Rutland-Bennington

D

Representative Annmarie Christensen

Windsor-2

D

Representative Kevin "Coach" Christie

Windsor-4-2

P

Representative Brian Cina

Chittenden-6-4

P

Representative Selene Colburn

Chittenden-6-4

D

Representative James Condon

Chittenden-9-1

D

Representative Peter Conlon

Addison-2

D

Representative Daniel Connor

Franklin-6

D

Representative Charles Conquest

Orange-Caledonia

D

Representative Sarah Copeland-Hanzas

Orange-2

D

Representative Timothy R. Corcoran II

Bennington-2-1

R

Representative Lawrence Cupoli

Rutland-5-2

D

Representative Maureen Dakin

Chittenden-9-2

D

Representative David L. Deen

Windham-4